Kolorowe jajka, baby drożdżowe, mazurki, rozmaite pieczone mięsiwa kształtują wygląd tradycyjnego posiłku wielkanocnego. Ta obfitość dóbr na stołach w ten świąteczny czas kończy okres Wielkiego Postu. Święta Wielkiej Nocy to święta kolorowe, uroczyste przepełnione nadzieją….


Na świątecznych Polskich stołach od wieków królują tradycyjne potrawy wielkanocne.


Co ciekawe na przestrzeni lat wielokrotnie próbowano urozmaicić tradycyjne wielkanocne menu, Jednak z doświadczenia wiem, że dania wielkanocne, które przyrządzały nasze prababcie, smakują najlepiej….


Zdecydowanie lubię modyfikować tradycyjne przepisy, ale oczywiście trzeba wiedzieć jak! Wystarczy dodać jeden składnik a nasze danie Świąteczne nabiera zupełnie innego znaczenia nie tylko dla podniebienia.


Żurek, biała kiełbasa, wszechobecne jajka i mazurki to podstawa tych świąt. W Wielką Niedzielę większość z nas kładzie na wielkanocnym stole koszyczki ze święconym jedzeniem. Nie może w nim zabraknąć chleba, szynki, cukrowych baranków oraz jajek, który jest symbolem nowego życia. Jednak to dopiero przedsmak tego, co czeka wszystkich łasuchów. Zaletą Świąt Wielkiej Nocy jest bowiem to, że na świątecznym stole może się pojawić wszystko, czego dusza zapragnie….


Jeśli chodzi o mnie to oczywiście nie może zabraknąć własnoręcznie robionej białej kiełbasy, przepis na kiełbasę pochodzi z pokolenia na pokolenie…jest to specjalne połączenie mięsa wołowego oraz wieprzowego i innych dodatków. Nie może również zabraknąć szynki gotowanej, czy pieczonej, choć nie ukrywam że w ostatnim czasie rozsmakowałem się  w szynce pieczonej w cieście chlebowym. Na przestrzeni lat udoskonaliłem przepis i nieskromnie powiem, że moi goście wychwalają ten specjał. Podczas śniadania królują jajka w wszelakiej postaci, choć moim specjałem są jajka po benedyktyńsku z podlaskim kumpiakiem wraz z  jajkiem kaczym i sosem holenderskim z dodatkiem ogrodowych ziół.
No i oczywiście żurek, choć nie taki tradycyjny bo w mojej wersji czyli na wędzące z suszonymi grzybami, świeżo tartym chrzanem i z dodatkiem maślanki.


Jeśli chodzi o koszyczek wielkanocny – tzw. „święconce” to jest ona raczej tradycyjna, można znaleźć: jaja, chleb, sól, wędlinę, chrzan, babę drożdżową czy maślaną figurkę z  baranka.


Każdy z tych produktów ma inna bardzo ważną symbolikę a mianowicie:


Baranek - to najważniejszy symbol świąt wielkanocnych - symbolizuje on zwycięstwo Chrystusa. Oddany w ofierze, aby odkupić grzechy ludzkie, tak jak Chrystus odkupił nasze, a później zmartwychwstał. Baranek jako symbol musi znaleźć się w naszej „święconce”, a później na wielkanocnym stole.


Jajko - to nic innego jak symbol życia, chyba najważniejszy element tych świat. Tradycja malowania jaj ma swój początek w starożytności, a później przez wieki się rozwijała. Kolory i wzory, w jakie malowano jajka również miały swoją symbolikę. Żółty to radość i słońce, zieleń to nadzieja i przyroda rodząca się do życia. Jajko odgrywa najważniejszą rolę podczas niedzielnego śniadania, gdyż właśnie wtedy dzielimy się nim i życzymy sobie wszystkiego najlepszego. Dawniej spożywanie jaj podczas Wielkiego Postu było zakazane, a na zjedzenie ich czekało się aż do Świąt Wielkanocy. Z jajkiem związanych jest również wiele zabaw w Wielkanocny Poniedziałek, które mają przynieść pomyślność i dobrobyt.


Chleb - w wielu kulturach uznany za fundamentalny składnik żywienia. Tam gdzie chleb, tam bogactwo i pomyślność.


Wędlina - jest symbolem dostatku, gdyż nie każdego było stać na tego typu rarytas.
Chrzan - symbolizuje krzepę i siłę.


Sól - jest życiodajnym składnikiem, który odżywia i decyduje o istnieniu.


 


 


Poniżej nietardycjny przepis na tradycjną białą kiełbasę


Pieczona biała kiełbasa z pieczarkami ,warzywami i piwem


składniki


pieczarki 300 g


biała kiełbasa cienka (wieprzowa lub jagnięca) 600 g


cebula czerwona 2 szt


pomidor 4 szt


czosnek 4 ząbki


świeże zioła-tymianek,rozmaryn ,oregano


piwo 100 ml


papryka wędzona


sól,pieprz


olej rzepakowy


musztarda delikatesowa


 


sposób wykonania


warzywa tniemy na czwórki i przyprawiamy świeżymi ziołami i przyprawami.Układamy je na blaszce do pieczenia. Kiełbasę zwijamy w ślimaka nacieramy olejem i przyprawami a następnie układamy na warzywach i delikatnie nakłuwamy. Kiełbasę i warzywa podlewamy piwem i wkładamy do nagrzanego piekarnika temperatura 200 st na ok 17-20 min.


Po upieczeniu podajemy z musztarda i grzankami