Dzięki mojej osobie Podlasie zagościło pierwszy raz na Targach EuroGastro w Warszawie.
W przygotowaniu tego wydarzenia pomogły mi władze i instytucje związane z regionem: Urząd Miejski w Augustowie, Augustowska Placówka Kultury, Augustowska Organizacja Turystyczna, Augustowskie Centrum Edukacji oraz Podlaski Urząd Marszałkowski. Wspólnie zorganizowaliśmy pokaz „Kuchnia pachnąca tradycją, smaki ziemi Podlaskiej” podczas którego chcieliśmy zaprezentować kulturę i tradycję kulinarną regionu, na przykładzie miasta Augustowa.
Zdecydowanie uważam, że województwo podlaskie jest  bardzo atrakcyjnym regionem o wielokulturowej i wielonarodowościowej specyfice. Pod względem etnicznym jest niewątpliwie najbardziej zróżnicowane spośród 16 województw. Mieszkają tu Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie, Tatarzy, Żydzi, Romowie. Każda z tych grup narodowościowych wytworzyła bogatą kulturę, której wpływy przenikają się wzajemnie. Bogactwo różnorodności widoczne jest szczególnie w kuchni regionalnej, którą osobiście bardzo cenię i z przyjemnością promuję podczas najróżniejszych imprez kulinarnych.
W trakcie pokazów osoby odwiedzające nasze stoisko mogły poznać oryginalne receptury lokalnych dań, serów, wędlin, mięs. Zdradzono jak zrobić babę, kiszkę czy kindziuka, łasuchy mogli również osobiście skosztować tradycyjnego sękacza oraz rewelacyjnego ogórka kiszonego na źródlanej wodzie.
Nie zabrakło występów muzycznych np. podlaskich szantów. Ciekawostką był na pewno pokaz lokalnego rękodzieła, każdy mógł nabyć pisankę ozdobioną ręcznie przez lokalną artystkę.
Najważniejszym punktem promocji regionu były kulinarne zmagania uczniów ze szkoły gastronomicznej w Augustowie. Młodzież ta uczestniczy w projekcie unijnym „Kształcenie Atrakcyjność, Zawód”, który ma na celu poszerzenie wiedzy zawodowej i zdobycie umiejętności praktycznych. Udział w profesjonalnych targach branżowych był dla nich bardzo inspirujący, a zawód kucharza nadal niedoceniany w polskich szkołach zdecydowanie zyskał na atrakcyjności.
Uczniowie pod okiem doświadczonych trenerów, moich przyjaciół, przygotowywali regionalne dania, do których osobiście przygotowałem receptury. Dzięki inwencji twórczej Tomasza Nowaka, Wojciecha Harapkiewicza i Krzysztofa Gawlika potrawy te nabrały nowoczesnej formy i prezentowały się w zupełnie nowej odsłonie. Na co szczególnie zwrócił uwagę burmistrz Augustowa Kazimierz Kożuchowski.
Osobiście uważam, że nawet kiszkę ziemniaczaną, czy zwykłą słoninę można podać i przyrządzić w atrakcyjny sposób, by pozyskać nowych amatorów regionalnych smaków.
Popisowe dania oceniało jury składające się ze znawców i miłośników gotowania, wśród nich znaleźli się:
- Kazimierz Kożuchowski- Burmistrz Augustowa
- Izabela Piasecka - z-ca Burmistrza
- Robert Sowa,
- Joanna Ochniak
- Juliusz Donajski
- Iwona Karpiniuk
- Jerzy Pasikowski
- Tomek Jakubiak
- Teo Vafidis
- Zygmunt Chajzer
- Milena Niedziela
Na talerzach podano:
- Carpaccio z marynowanej słoniny z gorczycą i chlebem ziemniaczanym
- Cappuccino z leśnych grzybów,
- Sery regionalne z chipsami warzywnymi i chutney z owoców i pesto orzechowe,
- Śledź z pieczonym ziemniakiem i konfiturą z czarnej cebuli,
- Żurek z dodatkiem białej kiełbasy i plackami ziemniaczanymi,
- Morszczuk z sosem borowikowym z popiołem z igliwia sosnowego,
- Stynkę w cieście żurawinowym
- Ozór wołowy w sosie pieczeniowym z żubrówką, szarlotka z gruszkami i ziemią jadalną.
Różnorodność potraw spowodowała, że jurorzy postanowili nie przyznawać nagród za poszczególne miejsca i wszystkich uczestników nagrodzić.
Na zakończenie popis regionalnych dań w nowoczesnych aranżacjach pokazali zawodowcy. W pierwszej ekipie wystąpiło Stowarzyszenie Kucharzy Kujaw i Pomorza, w składzie: Grzegorz Parczewski, Rafał Godziemski, Sebastian Ferenc, Daniel Kruszyński, Przemysław Korzeński.
Przygotowali:
- Golasy kresowe z królikiem,
- Bliny z gulaszem podlaskim,
- Ogórki Zalewskie
- Pasztet podlaski z ziemniaków.
Dania na półmiskach prezentowały się wspaniale i tak samo smakowały, czuć było ręce mistrzów i jedność drużyny.
W ekipie drugiej gotował samotnie Norbet Gołębiowski, który nawiązał do zbliżających się Świąt Wielkanocnych i przygotował tradycyjną Paschę.
Na trzecim stanowisku gotowała ekipa RM Gastro Team Kulinarny w składzie Krzysztof Gawlik, Wojciech Harapkiewicz i Tomasz Nowak. Była to najbardziej roześmiana ekipa, która gotowała tego dnia. Doskonały humor przełożył się oczywiście na dania, nawiązując do tradycji przygotowali Podlaskie Inspiracje Kulinarne.
Po kilku godzinach intensywnych degustacji i garści informacji o regionie zakończono prezentację tradycyjnych dań regionu Podlaskiego. Miłośników turystyki i kuchni już dziś serdecznie zapraszamy do poznania tej części Polski- syty posiłek i dodatkowe atrakcje gwarantowane.